त्याग, निष्ठा र साधारण जीवन शैलीका धनी माधवराम

81

नेपालगन्ज– नेपाली समाजमा पढेलेखेका व्यक्ति धेरैजसो जागिर खाने सोचमा हुन्छन् । जागिर खाएर टन्न पैसा कमाउने र त्यसपछि राजनीति वा समाजसेवाको बाटोलाई रोज्ने प्रवृत्ति नै बसिसकेको छ । तर, यही समाजमा यस्ता व्यक्ति पनि छन्, जसले पढेर जागिर होइन, आफ्नो सम्पूर्ण जीवन राजनीतिमा व्यतीत गरिरहेका छन् । यस्तै मध्येका एक उदाहरणीय व्यक्तित्व हुन् माधवराम खत्री । जसले पढेर जागिर खाने र सुविधाजनक हिसाबले बस्ने सोच कहिल्यै राखेनन् । माधवरामले राजनीतिक र सामाजिक क्षेत्रमा पु¥याएको योगदान अरुका लागि पनि प्रेरणादायी बनेको छ । फलस्वरुप, उनी नेपाली कांग्रेसको कुशल संगठनकर्ताको रुपमा स्थापित नै भइसकेका छन् ।
दाङको गोल्टाकुरीमा २०२७ साल मंसिर ५ गते जन्मिएका माधवरामले कर्मथलो भने बाँकेलाई नै बनाए । राज्यको हरेक सेवा सुविधाबाट वञ्चित रहेको बाँकेको क्षेत्र नम्बर १ बाट उनले त्याग र निष्ठाको राजनीति गर्न ठूलै संर्घष गर्नुप¥यो । २०४३ सालमा बालमितेरी माध्यामिक विद्यालय भोजपुर दाङमा कक्षा ९ बाट विद्यार्थी राजनीतिमा छिरेका उनलाई राजनीतिको नशाले छोए पनि पढाइ रोकिएन । राजनीति र समाजसेवा एक अर्काका परिपुरक हुन् भन्ने मान्यता बोकेका उनले करिब दुई दशक अघि नै स्नातकोत्तर तह(एम.बिए) उत्र्तीण गरेका थिए । माधवरामसँगै पढेका धेरै जना व्यक्ति अहिले सरकारी उच्च पदमा छन् । तर, उनी कांग्रेसको संगठन बनाउनकै लागि चारतारे झण्डा बोकेर गाउँ गाउँमा पसे ।

बाँकेको साविक खासकुश्मा गाउँ विकास समिति वडा नम्बर ५ (भम्का) हाल राप्तीसोनारी गाउँपालिका वडा नम्बर १ का स्थायी बासिन्दा रहेका माधवराम राजनीतिमा यसरी सक्रिय भए, नेपाली काँग्रेसको विभिन्न भातृ संगठनमा आवद्ध हुदै पार्टीको मुल राजनीतमा स्थापित भए । विद्यार्थी राजनीतिका क्रममा उनी २०४५ सालमा नेपाल विद्यार्थी संघको दाङ–नेपालगन्ज सम्पर्क समितिको सचिव भएर काम गरे । २०४६ सालको जनआन्दोलनमा भूमिगत भएर बहुदल प्राप्तिका लागि आन्दोलनमा सक्रिय भएका थिए ।
२०४८ सालमा झापामा नेपाली कांग्रेसको महाधिवेशनमा पर्यवेक्षकको रुपमा सहभागी भए । २०४९ सालमा नेपाली कांग्रेसको जिल्ला सदस्य भएर तत्कालीन महादेवपुरी गाविसको टिकट वितरण गरी निर्वाचन जिताए । २०५० सालमा नेपाल विद्यार्थी संघ बाँकेको अध्यक्षमा उनी निर्वाचित भएका थिए । नेविसंघको कार्यकाल सफलतापूर्वक सम्पन्न गरेपछि भने उनी पार्टीको मूल राजनीतिमा छिरेका हुन् । पटक–पटक महाधिवेशन प्रतिनिधि र महासमिति सदस्यमा उनको अनुभव छ ।

पार्टीको १२ औं र १३ औं महाधिवेशनबाट २ पटक बाँके क्षेत्र नम्बर १ मा क्षेत्रीय सभापतिमा निर्वाचित भएका माधवरामले राजनीतिका क्रममा कुनै पनि लाभकारी पद लिएनन् । पार्टी संगठनलाई बलियो बनाउनमै उनले आफ्नो समय खर्चिए । नेपाली काँग्रेस पटक–पटक सरकारमा गए पनि उनी पार्टीकै काममा सक्रिय भए । यसले उनको राजनीतिलाई झन् निखारता ल्यायो । राजनीतिमा उनले धेरै त्याग गरे ।

उनी विधि, विधान र नियम कानुनभन्दा बाहिर गएर कहिल्यै काम गर्दैनन् र अरुलाई पनि गर्न दिँदैनन्, यो उनको मुख्य विशेषता हो । माधवरामको साधारण जीवन शैली, त्याग र निष्ठाबाट आम कार्यकर्ता पनि प्रभावित छन् । जसले गर्दा उनी राजनीतिक उचाइ झन् लम्किरहेका छन् । पार्टीभित्र उनको कुसल नेतृत्व क्षमता, इमान्दारिता, लगनशीलता भएका कारण आम कांग्रेस कार्यकर्ताले उनको मूल्यांकन गरिरहेका छन् । ‘मैले अहिलेसम्म कुनै पनि लाभकारी पद लिएको छैन, सधँै पार्टीकै काममा बिताएँ, पार्टी संगठनलाई विस्तार गर्ने काममै सक्रिय भएर लागें, मैले पार्टीमा कति योगदान गरेको छु वा छैन त्यो कुराको मूल्यांकन मेरा आदरणीय नेता कार्यकर्ताले गर्नु भएकै होला,’ उनी भन्छन् ।

माधवरामको राजनीतिमा जति लगानी छ, त्यतिकै योगदान सामाजिक क्षेत्रमा पनि छ । तर, उनले आफ्नो प्रचार नै त्यति गर्दैनन् । काम गरेर परिणाम ल्याउने, त्यति प्रचार नगर्ने उनको स्वभाव छ । त्यसकारण उनले गरेका धेरैजसो काम बाहिर आउँदैन । कार्यकर्तालाई गफ दिने, ढाँट्ने, ठग्ने उनको बानी छैन । माधवराम जे बोल्छन्, त्यो काम गर्छन् र जे काम गर्न सक्दैनन्, त्यो कुरा मात्र बोल्दैनन् ।

उनको कामलाई तल्लो स्तरका नेता, कार्यकर्ताले मात्र प्रत्यक्ष अनुभूति गर्छन् । ‘पार्टीभित्र त्यस्ता मान्छेहरु पनि छन्, जसले अरुले गरिदिएको कामको आफूले गरेको भनेर प्रचार गर्छन्, तर माधवराम आफैले गरेका कामको पनि प्रचार गर्दैनन्, उनको कति योगदान छ भन्ने कुरा त हामीले मूल्यांकन गरिरहेका छौं,’ कार्यकर्ता भन्छन् ।
बाढी पीडित, सुकुम्बासी, भूमिहीन, मुक्त कमैयाका समस्या समाधानका लागि उनले प्रत्यक्ष र अप्रत्यक्ष रुपमा निभाएको भूमिका अविस्मरणीय रहेको कार्यकर्ता सम्झिन्छन् । माधवरामले क्षेत्र नम्बर १ मा थुप्रै पटक बाढी पीडित, सुकुम्वासी, भूमिहीन तथा थारु बस्तीमा स्वास्थ्य शिविर सञ्चालन गरिसकेका छन् । बाढीको विपत्ति, महामारी, आगलागी घटनामा पीडितको औषधी उपचारका साथै विभिन्न राहत तथा क्षतिपूर्ति वितरणका लागि सरकारी तथा गैर सरकारी निकायमा समन्वय गर्नेदेखि आफै पुगेर पीडामा मल्हम लगाउने काम गर्छन, उनी । ‘हामीले राजनीति मात्र गर्ने होइन, कार्यकर्ता र जनताका पीरमर्का पनि बुझिदिनुपर्छ,’ माधवराम भन्छन् ।
आफ्नो क्षेत्रको शिक्षालाई माथि उठाउन माधवरामले गरेको योगदान अविस्मरणीय छ । गाउँमा विद्यालय नहुँदा साविक खासकुश्मा–५ भम्का गाउँमा रहेको गरिब, विपन्न तथा सिमान्तकृत समुदाय (खुना)का छोराछोरीहरु बर्खायामको समयमा डुंगा तरेर वारीपारी गर्नुपर्ने बाध्यता थियो । नदी वारपार गर्ने विद्यार्थीको अवस्था देखेर माधवरामले भम्का गाउँमै हरिशिद्ध प्राथमिक विद्यालय स्थापना गराए । ‘माधवरामले गाउँमै स्कुल स्थापना गरिदिएपछि गरिब, विपन्न तथा सिमान्तकृत समुदायका छोराछोरीलाई धेरै राहत भएको थियो, यसबाट उनीहरु कक्षा ५ सम्म आफ्नै गाउँमा पढेर माथिल्लो कक्षा पढ्न गाउँ बाहिरको स्कुल जान पाएका थिए,’ भम्का गाउँका स्थानीय बासिन्दा भन्छन् ।

माधवरामको योगदान यतिमा मात्र सीमित छैन । राप्तीसोनारीको वडा नम्बर १ कुसुममा रहेको कुसुमेश्वर उच्च माध्यामिक विद्यालयमा कक्षा १२ सम्मको पढाइ सञ्चालन गर्न व्यवस्थापन समितिलाई निकै हम्य–हम्य परिरहेको थियो । विद्यालयमा कक्षा १२ सम्मको अनुमति लिन स्नातकोत्तर तह उत्र्तीण गरेको स्थानीय व्यक्तिको शैक्षिक प्रमाणपत्र चाहिने भयो । त्यतिबेला यिनै माधवराम आफ्ना सम्पूर्ण शैक्षिक प्रमाणपत्र सम्बन्धित निकायमा पेश गरेर कुसुममा उच्च मावि सञ्चालन गर्न ऐतिहासिक काम गरेका थिए । माधवरामकै योगदानका कारण अहिले उच्च शिक्षाका लागि त्यस क्षेत्रका विद्यार्थी बाहिर जानु परेको छैन ।

त्यति मात्र होइन, उक्त विद्यालयका लागि माधवरामको परिवारले १४ विघा जग्गा दान दिएको छ । उनका पिताले दान दिएको जग्गाको आम्दानीबाट दशकौं अघिदेखि निजी स्रोतका शिक्षकलाई तलब खुवाउनेदेखि विद्यालयको हरेक समस्या टार्ने गरिन्छ । आफ्नो घर खर्च चलाउनलाई माधवरामलाई पैतृक सम्पत्तिले पुगेकै छ । त्यसकारण उनले राजनीतिलाई कमाउने माध्यम कहिल्यै बनाएनन् । बरु अप्ठ्यारोमा परेका व्यक्ति र संस्थालाई सहयोग र दान गर्छन् ।

माधवरामले बाँके, क्षेत्र नम्बर १ अन्तर्गत पर्ने कोहलपुर, राप्तीसोनारी र नरैनापुरका विभिन्न ठाउँमा पूर्वाधार विकासको काममा पनि अगुवाइ गर्दै आएका छन् । आफ्नो क्षेत्रमा बिद्युत, सडक, नाला, पक्की पुल, झोलुंगे पुल जस्ता भौतिक पूर्वाधार निर्माण गर्न, वन्यजन्तुको क्षति नियन्त्रणका लागि सम्बन्धित निकायमा पहल गर्नुका साथै आफ्ना कार्यकर्ताको सुख, दुःखमा उनले दिनरात साथ दिइरहेका छन् ।

राप्तीसोनारीको बैजापुर कुम्भरदेखि भम्का हँुदै दाङको कालाकाटेसम्म जोड्ने हुलाकी सडक निर्माणका लागी उनले जिल्लादेखी केन्द्रसम्म धेरै पटक धाएका थिए । फलस्वरुप, उक्त सडक अहिले निर्माणाधीन अवस्थामा छ । ‘यो सडकका लागि मैले धेरैपटक मन्त्री र सचिव कहाँ धाएको थिएँ, त्यो सक्रियताले सडक बन्ने कामको सुरुवात भएको छ,’ उनी सम्झिन्छन् । यस्तै राप्ती सोनारी २ कचनापुरदेखि कम्दी जोड्ने सडक निर्माणमा पनि खत्रीको योगदान प्रशंसनीय छ । ‘कचनापुरबाट कम्दी जोड्ने यो सडक निकै छोटो दूरीमा छ, यसले ग्रामीण क्षेत्रका जनतालाई राहत मिलेको छ ।’

बाढी पीडितलाई समान रुपले राहत वितरण, अव्यवस्थित बसोबासको व्यवस्थापन, नरैनापुर र राप्तीसोनारीमा बिद्युतीकरण गर्न माधवरामले पहल गर्दै आएका छन् । ‘अहिलेसम्म मैले राजनीतिक दलको नेताको हैसियतले यति कामहरु गरेको छुँ,’ उनी भन्छन् ‘पार्टी संगठनलाई अझ चुस्त र अझ चलायमान बनाउन यसपटक मलाई पुनः क्षेत्रीय सभापतिमा निर्वाचित गराउन म सबैलाई हार्दिकतापूर्वक आग्रह गर्दछु ।’

आफ्ना कार्यकर्तालाई दुःख पर्दा माधवराम खुलेरै साथ दिन्छन् । पार्टीको काम र समाजसेवाका क्षेत्रमा पु¥याएको योगदानको कदर स्वरुप नेपाली कांग्रेसले उनलाई अघिल्लो प्रतिनिधि सभा निर्वाचनमा बाँके क्षेत्र नम्बर १ बाट सांसदको उम्मेदवार बनाएको थियो । उक्त निर्वाचनमा तत्कालीन नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्र मिल्दा पनि माधवरामले थोरै मत अन्तरले हार व्यहोर्नु परेको थियो । त्यतिबेला पार्टीभित्रैका व्यक्तिले गरेको अन्तर्घातको पीडा उनलाई अहिले पनि छ ।

पार्टीलाई अप्ठ्यारो परेको बेला र फरक पार्टीसँग लड्नुपर्ने बेलामा आफ्नै पार्टीका उम्मेदवारलाई हराउने अन्तर्घातीलाई यसपटक कार्यकर्ताले राम्ररी मूल्यांकन गर्नुपर्ने माधवराम बताउँछन् । प्रतिनिधि सभा चुनाव हारे पनि पार्टीको काममा भने उनी कहिल्यै थाकेनन् । बरु उत्तिकै जोश र जाँगर छ । माधवराम भन्छन्, ‘क्षेत्र नम्बर १ मा पार्टीका लागि मैले गरेको योगदानको मूल्यांकन स्वयम् कार्यकर्ताले गर्नु भएकै छ, त्यसकारण मलाई एक चोटी क्षेत्रीय सभापतिको जिम्मेवारीमा पु¥याउनु हुनेछ भन्नेमा म आशावादी छु ।’ नेपाली कांग्रेसको १४ औं महाधिवेशन अन्तर्गत क्षेत्र नम्बर १ को निर्वाचनमा सभापति पदका लागि उनले बुधबार उम्मेदवारी दर्ता गराइसकेका छन् । माधवरामले क्षेत्र नम्बर १ मा यसपटक ह्याट्रीक गर्ने निश्चित भइसकेको कांग्रेस नेता, कार्यकर्ता बताउँछन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

Womui
Womui